شرح خدمات

Microsoft

Domain Network

شبکه domain نوعی شبکه کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است که بین چندین سیستم یک ارتباط ایجاد می‌کند. ویندوز دامین می‌تواند اکانت‌های کاربران، داده‌های امنیتی، اطلاعات سیستم‌ها و … را در پایگاه داده مرکزی (Central Database) خود ذخیره کند. این پایگاه داده دایرکتوری سرویس (Directory Service) نامیده می‌شود. دایرکتوری سرویس وظیفه دارد تا تمامی اطلاعات مربوط به منابع سخت افزاری، کاربران و… را مرتب و ذخیره کند. با استفاده از دایرکتوری سرویس، مدیر شبکه (Domain Server Administrator) می‌تواند سایر منابع و کاربران را کنترل و اطلاعات را آنالیز کند. دایرکتوری سرویس در یک سیستم مرکزی (یا چندین سیستم با دسترسی کامل) نگه داشته می‌شود. این سیستم‌های مرکزی کنترل کننده‌های دامین (Domain Controllers یا به طور مخفف DC) نامیده می‌شود. مهمترین وظیفه Domain controllerها بررسی اعتبارات امنیتی سایر سیستم‌ها در داخل Windows Domain است. هر سیستم داخل شبکه (Domain Server) یک حساب کاربری از سمت دامین کنترلرها دریافت می‌کند که هویت آن سیستم از طریق حساب کاربرش اش تایید می‌شود. سیستم‌های کاربری می‌توانند از روش‌های مختلف (مانند LAN، WLAN و…) به یک دامین متصل شوند.

Active Directory

اکتیودایرکتوری در واقع یک سرویس است که در شبکه امکان ذخیره سازی اطلاعات و استفاده از آن برای کاربران مجاز و مدیران شبکه بر اساس فرآیندی به نامLogin را ارائه می‌دهد. این سرویس توسط شرکتی به نام مایکروسافت ارائه داده شده است. تمامی اشیائی که در شبکه وجود دارند بصورت یکپارچه و در قالب یک محل واحد توسط سرویس اکتیودایرکتوری قابل مشاهده هستند. با استفاده از اکتیودایرکتوری ما می‌توانیم ساختار سلسله مراتبی شبکه را نیز ببینیم .اکتیودایرکتوری می‌تواند وظایف بسیار زیادی را انجام دهد که برخی از آن‌ها شامل ارائه اطلاعات در خصوص سخت‌افزارهای متصل شده به شبکه، پرینترها، سرویس‎ها و ایمیل‌ها ، وب‌سرورها و بسیاری دیگر از نرم‌افزارهایی است که در شبکه مشغول به فعالیت هستند، می‌شود. در کنار سیستم Active Directory نیاز به نصب و راه‌اندازی سرویس DNS وDHCP سروز نیز می‌باشد.

DNS Server

سامانه DNS مخفف عبارت Domain Name System می باشد نظامی سلسله‌مراتبی برای نام‌گذاری رایانه‌ها و دیگر منابعی است که به اینترنت یا شبکه‌های دیگر رایانه‌ای متصل می‌شوند. وقتی می خواهید وارد سایتی شوید ، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص میشود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده کرد. برای هر IP یک domin name در نظر گرفته شده است. مثلا IP آدرس گوگل 66.249.91.103 است. که شما برای دسترسی به گوگل میتوانید از ip یا آدرس www.google.com استفاده کنید. در حقیقت DNS، IP addresses را به اسامی مشخص و ساده ترجمه می کند. مثلا وب سرور سایت yahoo می تواند 65.20.35.79 باشد. ( اعداد IP صرفا برای مثال است.) که می توان از طریق آدرس http://www.yahoo.com هم به آن دسترسی پیدا کرد.

WSUS

WSUS مخفف Windows Server Update Services است ! Wsus سروريست که آپديت هاي شرکت مايکرو سافت را در بخش امنيت يا نرم افزار هاي کاربردي و… به کاربران ارائه ميدهد. راه اندازي اين سرور به دليل جلو گيري از اختصاص يافتن حجم زيادي از پهناي باند به دريافت اين اطلاعات توسط هر کدام از کلاينت ها و هميچنين محيا کردن هدف اصلي آپديت و بروز رساني نرم افزارهاست .

File and Storage Services

سرویسی برای راه اندازی File server و مدیریت آن از لحاظ دسترسی به منابع و مدیریت منابع. با استفاده از این سرویس می توان محدودیت منابع از نظر فرمت یا اسم ایجاد کرد به این صورت که فایل هایی با پسوند mp3 را نتوان در پوشه file server کپی کرد.

Group policy Management

Group Policy ساختاری است که برای اعمال مجموعه ای از تنظیمات یا سیاست ها (حال یا امنیتی یا غیرامنیتی) به مجموعه ای از کاربران و کامپیوترهای یک ساختار اکتیودایرکتوری بکار می رود. شما از طریق Group Policy یا به اختصار GP می توانید یک سری تنظیمات امنیتی و کاربری را در سیستمتان انجام دهید ، در کامپیوترهای Local یا کامپیوترهایی که به عنوان سرور استفاده می شدند و دارای دامین کنترلر و اکتیودایرکتوری نیستند شما می توانستید یک GP را به مجموعه ای از کاربران Assign یا اعمال کنید . شما می توانید بینهایت GP را به کامپیوترها، کاربران و OU ها Assign کنید ، Group Policy دراین شبکه ها یک Object می باشد و شما میتوانید به ازای هرکدام از Object ها در دامینتان ، یک GP داشته باشید ،از اینرو آن را Group Policy Object یا به اختصار GPO مینامند.نکته ی دیگری که باید دقت کنید این است که شما به یک کاربر یا کامپیوتر بیشتر از ۹۹۹ GPO نمی توانید اعمال کنید.

Web Server

در ابتدايي ترين سطح، وب سرور يك برنامه كامپيوتري است كه صفحه هاي وب خواسته شده را كنار هم قرار مي دهد. اما در شكل كلي وب سرور سامانه اي است که توانایی پاسخگوئی به يك مرورگر وب و ارسال صفحه درخواستی مرورگر را داراست. وقتي كه شما پشت كامپيوتر خود نشسته ايد اولين كاري كه براي ديدن يك سايت در اينترنت انجام مي دهيد قطعا وارد نمودن آدرس آن سايت در قسمت آدرس بار مرورگر خود مي باشد. فرقي نمي كند كه مرورگر شما فاير فاكس باشد يا موزيلا يا اينترنت اكسپلور و …، در واقع شما با وارد نمودن آدرس سايت درخواست خود را به وسيله اين مرورگرها براي سرور ارسال نموده ايد. مرورگرها اين درخواست شما را براي مشاهده سايت به سرور انتقال مي دهند و با مشاهده سايت، سرور به درخواست شما پاسخ داده است. صفحات وب بر پایه یک ساختار مشخص و با یک نام واحد كه همان آدرس IP است بر روی وب سرور قرار می گیرند. همچنين بر روی یک وب سرور امکان قرار گرفتن صفحات متعدد و با ساختارهای جداگانه نيز وجود دارد. اصلی ترین وظیفه یک وب سرور ارائه صفحات وب به کاربران است. این بدان معناست که صفحه های html همراه با هر نوع مطالب اضافی مانند: تصاویر، شیوه نامه ها و جاوا اسکریپت ها شامل شود.

Terminal Services

ترمینال سرویس تکنولوژی است که با آن کاربران می توانند تا به برنامه های نصب شده روی Terminal Server دسترسی پیدا کنند. با Terminal Services همچنین می توان به محیط کامل دیسکتاپ دسترسی داشت. کاربران می توانند از درون یک شبکه یا از اینترنت ارتباط خود را برقرار کند. با استفاده از این سرویس می توان عملیات مدیریتی مربوط به نگه داری و نصب برنامه ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. همچنین با نصب برنامه ها تنها در یک یا چند نقطه مرکزی، احتمال کاهش هزینه های پیاده سازی و نگه داری بسیار زیاد است. زمانی که کاربر از ترمینال سرویس استفاده می کند، اجرای برنامه روی سرور اتفاق می افتد و تنها داده های مربوط به نمایش، keyboard، mouse و یا سایر تجهیزات مشابه در شبکه مخابره می شود. هر کاربر Session مربوط به خود را خواهد داشت و هر Session در سیستم عامل بدون وابستگی به Session دیگر مدیریت می شود. Terminal Server سروری است که می تواند یک برنامه محیط دسکتاپ را برای کلاینت های Terminal Services فراهم کند.

NPA Services

NPAS یک قابلیت ویندوز سرور است که جایگزین IAS(Internet Authentication Services) شده است و به شما کمک می کند تا از سلامتی و امنیت یک شبکه محافظت کنید . NPAS شامل NPS(Network Policy Server)،HRA(Health Registration Authority) و HCAP(Host Credential Authorization Protocol) است.

Remote Access Services

سرويسي در ويندوز سرور كه اجازه مي دهد كاربران از راه دور به سرور متصل و از منابع آن استفاده كنند . مثلا كاربران به كمك تلفن متصل و از اينترنت موجود در سرور استفاده كنند .

DHCP Server

DHCP یک پروتکل مدیریت شبکه است که به هر دستگاه یا وسیله‌ای در شبکه یک IP اختصاص می‌دهد تا به‌وسیله IP بتواند در شبکه با دیگران ارتباط برقرار نماید. DHCP این تنظیمات را به‌صورت اتوماتیک و به‌طور مرکزی مدیریت می‌کند و نیازی نیست که مدیران شبکه به‌صورت دستی آدرس‌های IP را به تمام دستگاه‌ها اختصاص دهند. DHCP را می‌توان در شبکه‌های محلی کوچک و همچنین شبکه‌های بزرگ سازمانی پیاده سازی کرد. هنگامی‌که دستگاهی در شبکه جابه‌جا می‌شود DHCP به‌صورت خودکار آی پی جدیدی به آن اختصاص می‌دهد. بدان معناست که دیگر نیازی نیست هر دستگاه را به‌صورت مجزا پیکربندی کرده و یا به‌محض جابه‌جایی دستگاه به‌صورت دستی به آن IP اختصاص دهند.

Hyper-V

فناوری مجازی سازی سرورها به این معناست که شما می توانید چندین سیستم عامل سرور را بصورت کاملا ایزوله و جدا از هم بر روی یک دستگاه سرور سخت افزاری قرار دهید به گونه ای که از تمامی منابع سخت افزاری شما بصورت بهینه استفاده شود و کارایی سرور شما به حداکثر برسد. با توجه به اینکه مجازی‌سازی بر روی یک سخت‌افزار خاص اجرا می شود، در اکثر اوقات شکل نرم‌افزاری دارد.

Kerio Control

Installation

نصب به روز ترین نسخه از Kerio control بر روی سرور مجازی یا فیزیکی

Early Configure

تنظیمات و پیکربندی اولیه شامل تاریخ،Certificate،Time Range و …

Join To Domain

متصل کردن Kerio Control به ویندوز سرور و Active Directory برای یکپارچه کردن یوزر ها و گروه ها و مدیریت آسان تر آنها.

Traffic Rules

رول های دسترسی برای کاربران، مدیران و سرور ها به فضای خارج از شبکه و همچنین رول های دسترسی معکوس(دسترسی از اینترنت به شبکه داخلی برای VPN Server و …)

Bandwidth Management

مدیریت پهنای باند برای کاربران و مدیران و سرور ها

Content Filter

ایجاد محدودیت روی محتوا (فیلتر کردن سایت های خاص و کلمات خاص و …)از طریق Kerio Control

DHCP Serer

راه اندازی DHCP Server روی Kerio Control و آدرس دهی در رنج های تعیین شده

Security Setting

ایجاد محدودیت روی کارت شبکه های Kerio Control از نظر Mac Filter

Accounting and Monitoring

ایجاد حساب و مدیریت حجم و پهنای باند اینترنت و نظارت بر نحوه مصرف اینترنت کاربران

Others

Voip

Voip مخفف عبارت Voice over IP است که با نام تلفن اینترنتی یا IP تلفنی نیز از آن یاد می شود. ویپ امکان استفاده از اینترنت به منظور برقراری مکالمات تلفنی را فراهم می‌نماید و تلفن ویپ در مقایسه با تلفن‌های سنتی مبتنی بر خطوط سیم، از فناوری دیجیتال استفاده می‌کند. در واقع با استفاده از فناوری ویپ ، صدا توسط بسته‌های اطلاعاتی IP و از طریق اینترنت ارسال می گردد. ویپ می‌تواند به منظور تامین خواسته فوق از سخت افزارهای شتاب‌دهنده استفاده کند و یا از ویپ در محیط مبتنی بر کامپیوترهای شخصی استفاده گردد. شبکه‌های مبتنی بر IP (ویپ) بر روی تمامی شبکه‌ها پشتیبانی می‌شود. از جمله شبکه سازمان‌ها، شبکه‌های خصوصی، شبکه‌های عمومی، شبکه‌های کابلی و همچنین شبکه‌های بی سیم. ویپ در واقع بر روی تمامی شبکه‌ها قابل اجرا است.

Virtualization

مجازی سازی (Virtualization) به فناوری اطلاق می شود که، برای ایجاد لایه ای مابین سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نرم افزار ی که روی آن اجرا می شود، طراحی شده است. البته این طراحی با در نظر گرفتن یک دید عمدتا منطقی نسبت به منابع مصرفی صورت پذیرفته است، راهکار مجازی سازی (Virtualization) دو دستاورد عمده داشته است: اول اینکه اساسا به شما این توانایی را می دهد که گروهی از سرور ها را به عنوان مخزن یکتای منابع محاسباتی به سیستم عامل ها بشناسانید، دوم اینکه این راهکار به شما اجازه ی راه اندازی چند سیستم عامل بر روی یک سرور بطور همزمان را می دهد. پارتیشن بندی در مجازی سازی روش خود را دارد، به گونه ای که یک سرور فیزیکی را به چندین سرور منطقی تقسیم می نماید. به محض تقسیم سرور فیزیکی، هر سرور منطقی می تواند به طور مستقل سیستم عامل و برنامه هایش را اجرا نماید.

Passive Support

پشتیبانی Passive شبکه از جمله کابل کشی، بستن رک و …

Cisco Device Configure

کانفیگ سوئیچ ها و روترهای سیسکو

Mikrotik Device Configure

کانفیگ سوئیچ ها و روترهای میکروتیک

Design

طراحی لوگو، عکس، بنر، کاتالوگ و …

Web Design

طراحی سایت و قالب و فارسی سازی قالب

Network Support

پشتیبانی Passive و Active شبکه های کامپیوتری

Web Support

پشتیبانی سایت، تولید محتوا و …