لینوکس

مطبق سایت اصلی سایت لینوکس، مدارک لینوکس دارای ۷ مدرک جداگانه می باشد که هر یک از ان ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند و به آموزش مهارت به علاقه مندان و فراگیران می پردازد. در اینجا به شرح مختصری از  مدارک لینوکس را آموزش می دهیم.

مدارک لینوکس:

LPI Linux Essentials

با رو آوردن افراد حقیقی و حقوقی و سازمان ها به نرم افزار های Open Source یا متن باز لینوکس محبوبیت زیادی در کل دنیا پیدا کرد. مدرک LPI Linux Essentials از اساسی ترین مدارک لینوکس می باشند و هیچ پیش نیازی ندارد ولی اگر به حوزه لینوکس علاقه مند هستید باید این دوره را گذرانده و مدرک آن را اخذ نمایید.به طور کلی برای رسیدن به درجات بالاتر لینوکس باید مدرک LPI Linux Essentials را پشت سر بگذارید. در صورت گذارندن این دوره، شما نیازی به دوباره گذراندن این دوره نخواهید داشت و اعتبار این مدرک همیشگی می باشد. همچنین این مدرک به چندین زبان زنده دنیا برگزار می گردد.

مطالب زیر در این دوره، به فراگیران آموزش داده می شود :

 • یادگیری و آشنایی با اپلیکیشن های متن باز (Open Source) و چگونگی رابطه آنها در محیط کار
 • یادگیری مفاهیم اساسی اعم از سخت افزار، فرایندها، برنامه ها و اجزای تشکیل دهنده سیستم عامل لینوکس
 • یادگیری چگونگی کار با فایل ها و Command های سیستم عامل لینوکس
 • یادگیری چگونگی ایجاد فایل های فشرده و گرفتن Back Up
 • یادگیری چگونگی ایجاد امنیت سیستم، فایل های کاربران و ایجاد Permission در قسمت های Public و Private سیستم عامل لینوکس
 • یادگیری چگونگی کار با متن های ساده و چگونگی اجرای آن

که برای گذراندن و اخد این مدرک شما باید بر مطالب زیر مسلط باشید:

 • فهم پایه ای از لینوکس و بیشتر اپلیکیشن های متن باز یا Open Source
 • فهم بیشتر اجزای سیستم عامل لینوکس و توانایی کار کردن با کدنویسی در فضای لینوکس
 • فهم پایه ای از امنیت و مدیریت مباحث مرتبط با User Management، کار با کدهای لینوکس و Permission ها

DevOps Tools Engineer

با روی اوردن کسب و کارهای مختلف در دنیا به DevOps لینوکس، مدیران این کسب و کار ها برای ارتقاء کیفیت بخش های نرم افزاری سازمان به استخدام افرادی که مدارک DevOps Tools Engineer لینوکس را اخذ کرده باشند، پرداختند.

برای اخذ این مدرک فراگیران می بایست دوره DevOps Tools Engineer را بگذرانند. بعد از اخذ این مدرک ، فراگیران می توانند بخش های “توسعه نرم افزار” و “مدیریت سیستم” را توسعه بدهند.

این مدرک دارای پیش نیازنیست و فراگیران می توانند مستقیماً این مدرک را اخذ کنند. امتحان این دوره به زبان انگلیسی و به صورت سوالات ۴ گزینه ای انجام می شود و فراگیران ۹۰ دقیقه فرصت دارند تا به ۶۰ سوال پاسخ بدهند. برای گذراندن این دوره، فراگیران می بایست به دانش کاری DevOps مانند مهندسی و معماری نرم افزار، Container and Machine Deployment و Configuration Management and Monitoring ، همچنین بر روی ابزار های متن باز (Open Source) مانند Docker ،Puppet ،Jenkins و … تسلط کافی داشته باشند.

دارندگان این مدرک با داشتن اطلاعات مرتبط با رایانش ابری و توسعه نرم افزاری (Software Development) قادر به انجام کار های زیرمی باشند:

 • ساخت و اجرای Software Container
 • خودکار سازی سیستم های نرم افزاری
 • ساخت سیستم و راه اندازی و اجرای آن در فضای ابری (Cloud)
 • نظارت بر روی برنامه ها و سیستم ها
 • مدیریت و تحلیل Log Data

LPIC-۱: System Administrator

این مدرک که جز مهمترین و حیاتی ترین مدارک لینوکس است و فراگیران خود را برای مدیریت سیستم ها در دنیای واقعی آماده می کند.در این دوره روش های Maintenance (نگهداری) بر روی Command ها، نصب و راه اندازی سیستم های لینوکسی و تنظیم پایه ای شبکه آموزش داده می شود.

LPIC-۱ دارای پیش نیازی نمی باشد و فراگیران با گذراندن امتحانات ۱۰۱ (که شامل: مهندسی سیستم، نصب پکیج لینوکس، GNU و Command های لینوکس و فایل های سیستمی لینوکس است) و  ۱۰۲(که شامل: مدیریت داده، Interface & Desktop، عملیات های مدیریتی، خدمات مهم سیستمی، امنیت و اصول شبکه می باشد)، مدرک LPCI-۱ را اخذ می نمایند. این مدرک به مدت ۵ سال اعتبار دارد و به زبان های مختلفی همچون انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و … برگزار می گردد.

در این دوره موارد زیر به فراگیران آموزش داده می شود:

 • فهمیدن معماری سیستم های لینوکس
 • نصب و نگه داری یک ایستگاه لینوکس (Linux Workstation) که شامل X۱۱ باشد و تنظیم آن به عنوان Client شبکه
 • کار با Command های لینوکس که شامل GNU و Command های یونیکس (Unix) باشد
 • مدیریت امنیت سیستم لینوکس
 • انجام عملیات نگه داری ساده مانند کمک به کاربران، روشن و خاموش کردن سیستم و Reboot کردن

LPCI-۲: Linux Engineer

دیگرمدرک لینوکس، LPCI-۲ می باشد که پیش نیاز آن LPCI-۱ است. در این دوره، فراگیران قادر به مدیریت شبکه های کوچک و متوسط خواهند بود.  این مدرک به مدت ۵ سال اعتبار دارد و به ۳ زبان مختلف اانگلیسی، آلمانی و ژاپنی برگزار می شود. امتحان های این دوره شامل آزمون های ۲۰۱ (که دارای مطالبی از قبیل : Linux Kernel، برنامه ریزی ظرفیت، استارت آپ سیستم (System Startup)، تنظیمات شبکه و نگه داری سیستم است) و ۲۰۲ (که دارای مطالبی از قبیل : نام دامنه سرور، خدمات وب، اشتراک گذاری فایل، مدیریت Client شبکه، خدمات ایمیل و امنیت سیستم است)می باشد.

برای کسب این مدرک، فراگیران می بایست روی موارد زیر تسلط داشته باشند:

 • اجرای حرفه ای مدیریت و نگه داری سیستم همراه با Linux Kernel و System Startup
 • اجرای حرفه ای مدیریت و بلوکه کردن حافظه و فایل های سیستم، به همراه راه اندازی و مدیریت شبکه (Networking) و امنیت سیستم مانند ایجاد VPN و Firewall
 • نصب و راه اندازی خدمات مهم شبکه مانند DNS ،DHCP ،SSH، سرور های وب، فایل سرورها مانند FTP ،NFS و Samba

LPCI-۳

این مدرک یکی از پیشرفته ترین مدارک لینوکس است که فراگیران را برای کار در شرکت ها و صنایع بزرگ آماده می کند. این مدرک جز بالاترین و حرفه ای ترین مدارکی است که هر کس می تواند آن را اخذ نماید. این مدرک دارای ۳ نوع آزمون مخصوص است که علاقه مندان  به انتخاب خود می توانند یکی از آن ها را انتخاب کرده و آموزش های مربوط به آن را فرا گیرند. در ادامه به این سه آزمون به اختصار اشاره خواهد شد:

LPCI-۳ ۳۰۰: Mixed Environment

مدرک LPCI-۳ ۳۰۰: Mixed Environment به فراگیران توانایی مدیریت سیستم های لینوکس را در مقیاس بزرگ و Mixed Environment را آموزش می دهد.  پیش نیاز این مدرک  LPCI-۲ می باشد که باید قبل از گذراندن این دوره آن را کسب نموده و امتحان ۳۰۰ را نیز بگذرانید. این مدرک به مدت ۵ سال اعتبار و به دو زبان انگلیسی و ژاپنی برگزار می گردد. مواردی که در امتحان ۳۰۰ آمده است شامل: تنظیمات OpenLDAP، پایه های Samba، تنظیمات اشتراک گذاری Samba، مدیریت کاربر و گروه Samba، ادغام دامنه Samba، خدمات اسمی Samba، کار با لینوکس و Client های ویندوز می باشد.

LPCI-۳ ۳۰۳: Security

 LPCI-۳ ۳۰۳ به بخش امنیت لینوکس می پردازد و به فراگیران خود هرچه که مرتبط به امنیت در فضای لینوکس باشد را آموزش می دهد.  پیش نیاز این مدرک  LPCI-۲ می باشد . این مدرک به مدت ۵ سال اعتبار دارد و امتحان های آن که ۳۰۳(که موارد: رمزنگاری، کنترل دسترسی، امنیت برنامه، امنیت شبکه و امنیت عملیاتی را در برمی گیرد) نام دارد به دو زبان  انگلیسی و ژاپنی برگزار می گردد.

LPCI-۳ ۳۰۴: Virtualization and High Availability

 LPIC-۳، بخش مجازی سازی است که به فراگیران خود نحوه مجازی سازی در شرکت ها و صنایع بزرگ را آموزش می دهد. پیش نیاز این مدرک LPIC-۲ می باشد . آزمون این دوره ۳۰۴(که شامل: مجازی سازی، مدیریت خوشه با دسترسی بالا (High Availability Cluster Management) و ذخیره سازی خوشه با دسترسی بالا (High Availability Cluster Storage)می شود) نام دارد که به مدت ۵ سال اعتبار داشته و به زبان های انگلیسی و ژاپنی برگزار می شود.

مدارک لینوکس دارای تنوع زیادی می باشد و می بایست طبق علاقه خود، یک شاخه را انتخاب نمایید. طبق آمار رسمی خود سایت لینوکس، افرادی که مدارک لینوکس را اخذ کرده اند توانسته اند بالای ۲۵% افزایش حقوق بگیرند. به عبارت دیگر، مدارک لینوکس می تواند هم به افزایش حقوق شما کمک کنند و هم در ارتقای شغلی بسیار موثر واقع شود.