مایکروسافت

شرکت مایکروسافت دارای چندین دوره‌ آموزشی است که دانشجویان علاقه مند می‌توانند با گذراندن آزمون‌های بین‌المللی مدرک آن دوره را از شرکت مایکروسافت اخذ نمایند و به عنوان کاربر حرفه‌ای شرکت در آن دوره شناخته شود و هر دانشجو با گذراندن هفت دوره و قبولی در آزمون نهایی هردوره با عنوان مهندس مایکروسافت در کل دنیا با یک شناسه کاربری منحصر به فرد شناخته می‌شود. توانایی های آن دانشجو پس از پایان دوره به عنوان یک مهندس مایکروسافت در طراحی، برنامه‌ریزی، هدایت و اشکال‌ یابی شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز می باشد همچنین می‌بایست تمامی زیرساختهای لازمه برای ایجاد یک شبکهٔ رایانه‌ای را بداند و با توجه به نیازهای سازمان بهترین راه حل را برای بهینه‌ کردن امور ارائه دهد.

مهندسی سیستم‌ها (MCSE)

نخستین مدرک برای متخصصین IT مدرک MCSE مایکروسافت می باشد که وظیفه تحلیل، طراحی و اجرای سیستمهای مبتنی بر ویندوز را در دفاتر و ادارات مختلف به عهده دارند. برای دستیابی به این مدرک داوطلب باید 7 آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد. این مدرک باری افرادی که در یکی از پست های مهندس یا تحلیلگر سیستمها، مهندس بخش فنی، مهندس یا تحلیلگر شبکه و مشاور فنی مشغول به فعالیت هستند مناسب می باشد.

مدیریت سیستم‌ها (MCSA)

مدرک MCSA توسط شرکت مایکروسافت برای آن دسته از متخصصین IT طراحی شده‌است که به مدیریت، پشتیبانی و نگهداری از یک سیستم نیاز دارند همچنین این مدرک برخلاف MCSE به گذراندن هیج امتحانی که شامل طراحی سیستم می‌شود نیاز ندارد. برای دستیابی به این مدرک باید 4 امتحان که 3 امتحان اصلی و 1 امتحان انتخابی می باشد را با موفقیت پشت سر بگذارید. این مدرک برای افرادی مناسب است که در یکی از پستهای مدیریت سیستمها، مدیریت شبکه، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، تحلیلگر عملکردهای شبکه، تکنیسین شبکه و متخصص بخش پشتیبانی مشغول به فعالیت می باشند.

فهرست اختصارات

 • MCT = Microsoft Certified Trainer
 • MOS = Microsoft Office Specialist
 • MCP = Microsoft Certified Professional
 • MCSE = Microsoft Certified Solutions Exper
 • MCSD = Microsoft Certified Solution Developer
 • MCSA = Microsoft Certified System Administrator
 • MCDBA = Microsoft Certified Database Administrator
 • MCDST = Microsoft Certified Desktop Support Technician

یک متخصص IT می تواند دو اعتبار نامه مختلف برای کسب مهارت در windows server 2016 کسب نماید که با توجه به شغل خود باید تصمیم بگیرد که کدام دوره با آن همخوانی بیشتری دارد. دوره اول 2016 MCSA و دوره دوم 2016 MCSE  می باشد که این دوره‌ها، با توجه به انتشار نسخه‌های مختلفی از ویندوز سرور، به صورت دوره ای(هم از نظر محتوا و هم نام دوره) بروزرسانی می‌شوند. پیشنهاد مایکروسافت برای افرادی که مسئول مدیریت، نگهداری و عیب‌یابی یک سیستم هستند مدرک MCSA می باشد و اگر وظیفه برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای سیستم ها را دارند MCSE می باشد.

با نگاه ویژه مایکروسافت در این نسل از سیستم عامل هایش به تکنولوژی های نوینی همچون Virtualization و Cloud و… و با ارائه Server 2012 و Win8 از سمت این شرکت، نیاز به متخصصین زبده و آشنا به تکنولوژی های موجود در این سیستم عامل ها هر روز بیشتراحساس  می شود و برای همگام شدن با گردونه رقابت در دنیای IT، متخصصین باید سطح علمی و توان اجرایی خود را ارتقاء بخشند. شرکت مایکروسافت با ارائه دو مدرک جدید به نام های MCSE 2016 و MCSA 2016 قدمی بزرگ در ارتقاء سطح علمی و توان فنی متخصصین IT به منظور طراحی، پیکربندی، مدیریت و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر Win10 و Server 2016 برداشته است. اصطلاح MCSE مخفف عبارت : Microsoft Certified Solutions Expert و اصطلاح MCSA در مدارک جدید مایکروسافت کوتاه شده عبارتMicrosoft Certified Solutions Associate می باشد.

قبل از آموزش  دوره MCSE  اخذ مدرک MCSA  در اولویت می باشد چرا که در سطح Associate است و با گذراندن سه کورس زیر به این مدرک دست پیدا خواهید کرد:

 • 70-410 – Installing and Configuring Windows Server 2012
 • 70-411 – Administering Windows Server 2012
 • 70-412 – Configuring Advanced Windows Server 2012 Services

بعد از اخذ مدرک در دوره MCSA 2012  می توانید جهت کسب مدرک MCSE  با گذراندن دو کورس زیر به اضافه سه کورس قبل دست پیدا کنید:

 • 70-413 – Designing and Implementing a Server Infrastructure
 • 70-414 – Implementing an Advanced Server Infrastructure