میکروتیک

میکروتیک یک شرکت معروف در حوزه شبکه و رقیب بزرگی برای شرکت هایی مانند سیسکو می باشد. شرکت میکوتیک با ارائه خدمات و کالاهای شبکه، توانسته ب محبوبیت خود بیافزاید . در سال 1996 دو دانشجوی MIT در لیتوانی شرکت میکروتیک را دایرکردند . اولین سیستم عامل که وارد بازار شد با نام MIKROTIK Router OS بر پایه دبیان بود که فقط  در آن به قابلیت های روتینگ توجه شده بود . به گونه ای که شما این سیستم عامل را روی یک PC و یا ماشین مجازی نصب کرده و آن را تبدیل به یک روتر می کردید. از جمله نکات مثبت این سیستم عامل می توان به نیاز ناچیز به منابع سخت افزاری و قیمت بسیار ناچیز لایسنس این سیستم عامل اشاره کرد که درواقع باعث گسترش استفاده از آن شد؛ اما در سال 2002 این شرکت سخت افزارهای اختصاصی خود را ارائه داد که این روتر های سخت افزاری میکروتیک با نام تجاری Router board شناخته می شوند همچنین  روتر های وایرلس میکروتیک بسیار شناخته شده و پرکاربرد هستند .

اگر علاقه مند هستید بدانید مراحل  دوره های Mikrotik برای یادگیری آن به چه صورت می باشد در اینجا دوره های آموزشی آن که هر یک ویژگی های خاص خودش را داراست معرفی می گردد.

 1. MTCNA( MikroTik Certified Network Associate ) : ابتدایی ترین دوره میکروتیک که پیشنیاز تمام دوره های میکروتیک می باشد مبانی اولیه ای از همه دوره ها در آن گنجانده شده است .
 2. MTCRE ( MikroTik Certified Routing Engineer ) : در این دوره به مباحث پیشرفته روتینگ پرداخته می شود .
 3. MTCWE ( MikroTik Certified Wireless Engineer ) : این دوره به آموزش مباحث پیشرفته وایرلس می پردازد .
 4. MTCTCE ( MikroTik Certified Traffic Control Engineer ) : در این دوره مباحث پیشرفته کنترل پهنای باند ,QOS , firewall , mangel , DNS , DHCP و Web proxy آموزش داده می شود .
 5. MTCUME ( MikroTik Certified User Management Engineer ): این دوره به مباحث پیشرفته تونلینگ , HOTSPOT و استفاده از RADIUS SERVER’S اختصاص داده شده است .
 6. MTCINE ( MikroTik Certified Inter-networking Engineer ) : در این دوره پیشرفته مباحث MPLS ,BGP و مهندسی ترافیک تدریس می شوند .

خوشبختانه امکان شرکت در آزمون رسمی میکروتیک در ایران نیز وجود دارد که با مراجعه به Trainer های رسمی میکروتیک در ایران می توانید در این آزمون  شرکت کنید و مدرک رسمی دریافت کنید .

MTCNA

مدرک MTCNA اولین و پیش نیاز تمامی مدارک میکروتیک می باشد. بعد از گذراندن این دوره با مفاهیم Radius ,Qos Routing ,Firewall ,Load Balancing و…آشنا می شوید. این دوره مخصوص متخصصین، مدیران  و سازمان‌هایی می باشد که با پیاده‌سازی، نگهداری و عیب‌یابی شبکه سروکار دارند.  این دوره  برای  علاقه مندان درباره‌ی مسیریابی و مدیریت شبکه‌های کابلی و وایرلس با استفاده از میکروتیک انتخاب درستی می باشد.

قابل ذکر است که این دوره پیش نیاز دیگر دوره‌های میکروتیک می باشد.

MTCWE

در دوره آموزشی MTCWE شما با مفاهیم و پیاده سازی شبکه های وایرلس با استفاده از تجهیزات میکروتیک آشنا می شوید و می توانید توپولوژی های مختلف وایرلس را نصب و راه اندازی و رفع اشکال کنید. این دوره در بین تمامی مدارک این شرکت از محبوبیت ویژه ای برخوردار است زیرا به کمک تجهیزات میکروتیک با پیش بردن چند گام ساده خواهید توانست ارتباطات وایرلس را برقرار نمایید.

MTCUME

در این دوره راه اندازی RADIUS ، متمرکز کردن احراز هویت و مدیریت کاربران به صورت کامل آموزش داده می شود. در این دوره می توان به آشنایی با انواع مختلف تانل ها و راه اندازی آن برروی میکروتیک و تسلط بر راه اندازی مباحث Accounting و مدیریت کاربران و هم چنین تسلط بر راه اندازی سرویس های RADIUS پرداخت. این دوره  به طور ویژه به پروتکل های PPP می پردازد. پروتکل های PPTP , L2TP , PPPOE, IPSec در این دوره مورد بحث قرار می گیرند وعلاوه بر آن به مفهوم  Radius Server & Client اشاره می شود.

MTCTCE

در دوره MTCTCE شما با پیکربندی کنترل پهنای باند و مدیریت ترافیک و استفاده از ویژگی Web Proxy و DNS Caching در میکروتیک به صورت کامل آشنا می شوید. این دوره به مباحث مربوط به انتقال دیتا و Packet Filtering می پردازد؛ همچنین مباحث QOS , Web Proxy به صورت پیشرفته در این دوره آموزشی مورد بحث قرار می گیرد.

MTCRE

در دوره MTCRE با پیکربندی Routing Protocol های مختلف بر روی میکروتیک آشنا می شوید و پس از اتمام دوره قادر خواهید بود از میکروتیک در شبکه های WAN  استفاده کنید.  پیش نیاز این دوره MTCNA می باشد و مدیران و علاقه مندان حوزه شبکه در این دوره با مباحث مسیریابی استاتیک و شبکه خصوصی مجازی و مباحث مربوط به OSPF , MME آشنا می شوند.

MTCINE

در دوره آموزش MTCINE مفاهیم و تنظیمات مربوط به پروتکل BGP، MPLS و VPLS برروی میکروتیک به طور کامل آموزش داده می شود که پیش نیاز آن دوره MTCRE می باشد. در پایان این دوره علاقه مندان قادر به راه اندازی سرویس های مورد نیاز برای مراکز Service Provider، ISP و … خواهند بود.

آشنایی با سخت افزارهای میکروتیک

سخت افزارهای میکروتیک به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. روتر های اترنت
 2. سوئیچ ها
 3. روتر های وایرلس

چند نکته درباره سخت افزار های میکروتیک

 • بعضی از روتر بردها به صورت مادربرد ارائه می شوند و شما باید به صورت جداگانه کیس برای آن ها تهیه کنید .
 • بعضی از روتر های میکروتیک قابلیت توسعه به وسیله شکاف mini PCI رادارند .
 • سیستم عامل همه سخت افزار های میکروتیک RouterOS می باشد .

در تصویر زیر چند نمونه از روتر بردهای میکروتیک را می بینید .

آشنایی با انواع لایسنس در میکروتیک

میکروتیک دارای 7 سطح لایسنس است که از سطح 0 تا 6 می باشند در زیر جدول مقایسه لایسنس ها را مشاهده می کنید .

چند نکته درباره لایسنس میکروتیک :

 • لایسنس سطح 0 نسخه آزمایشی است و فقط 24 ساعت کار می کند .
 • لایسنس سطح 2 دیگر ارائه نمی شود .
 • لایسنس سطح 3 مخصوص روتر های وایرلس است ازاین رو برای نسخه x86 ارائه نمی شود .
 • لایسنس ها مادام العمر هستند و می توان بدون محدودیت RouterOS را آپدیت کرد .
 • سخت افزارهای میکروتیک همراه با لایسنس ارائه می شوند.
 • لایسنس ها هیچ محدودیتی در تعداد پورت ندارند .
 • امکان ارتفاع از یک لایسنس به لایسنس بالاتر وجود ندارد و باید لایسنس جدید خریداری شود .
 • لایسنس وابسته به هارددیسک است و با از بین رفتن هارد یا حافظه Nand flash لایسنس هم از بین می رود .
 • امکان انتقال یک لایسنس به روتر برد دیگر وجود ندارد .
 • امکان جابجا کردن هارددیسک بین روتر ها وجود دارد و مشکلی برای لایسنس پیش نمی آید .
 • در صورت خرابی هارددیسک می توان با هزینه 10 دلار لایسنس مجدد دریافت کرد . ( بهتره که لایسنس جدید بخرید به دردسرش نمی ارزه )
 • همه لایسنس ها 15 الی 30 روز پشتیبانی از طریق email دارند .
 • برای درج لایسنس در روتر برد می توان لایسنس را در ترمینال paste کرد و یا از طریق winbox آن را import کنید .

روشن کردن میکروتیک

میکروتیک ها  به محض اتصال به منبع برق روشن می شوند . درصورتی که میکروتیک را Shutdown کنید برای روشن کردن مجددش باید یک بار منبع تغذیه را از برق جدا و دوباره متصل کنید. درصورتی که روتر برد شما کارت وایرلس دارد هرگز بدون اتصال آنتن مناسب روتر برد را روشن نکنید. لازم است بدانید در کانفیگ پیش فرض میکروتیک ها کارت وایرلس غیرفعال شده است.

در اولین بوت , میکروتیک کانفیگ پیش فرضی دارد که پرکاربردترین قسمت این کانفیگ داشتن IP روی پورت اترنت شماره یک است این IP برابر است با 192.168.88.1 و نام کاربری آن Admin می باشد و کلمه عبوری هم ندارد ، الباقی کانفیگ باتوجه به روتر برد متفاوت است در اولین اتصال winbox به روتر برد پیغامی نمایش داده می شود که می توانید تمامی کانفیگ پیش فرض را حذف و یا آن ها را نگه دارید که پیشنهاد ما حذف کانفیگ پیش فرض است .