مانیتورینگ

مانیتورینگ عملی برای مشاهده ی وضعیت یک سیستم ، یک سرور یا سایت می باشد.

برای مثال یک سایت، یک سرور و یا سیستم شما می تواند در هر لحظه یک وضعیتی داشته باشد، با نرم افزار ها و برنامه های مانیتورینگ می توانید وضعیت لحظه ای سایت، سرور و شبکه ی مخابراتی خود را بررسی نمایید و گزارشات لحظه ای از اشکالات و خطاهای موجود در سرویس خود را مشاهده نمایید.

تمامی سرور ها ، سرویس ها و سیستم های شبکه نیاز به مانیتورینگ و مانیتور شدن دارند. به صورت کامل تر ، مانیتورینگ به معنای رصد کردن پیوسته و مداوم یک سرویس می باشد. این بدین منظور می باشد که هر گاه برای سیستم یا سرور شما مشکلی به وجود آمد، به صورت آنی از طریق سیستم های اطلاع رسانی مطلع شوید.
رصد کردن و مدیریت منابع کامپیوتر از جمله برنامه های کاربردی می باشد که به طور مداوم مورد استفاده ی افراد مختلف بوده و با افزایش تکنولوژی و ورود به دنیای دستگاه های هوشمند و تکنولوژی های هوشمند جدید، این اپلیکیشن ها نیز جایگاه خود را بیشتر محکم نموده و در تمامی این تکنولوژی ها نفوذ نموده اند. اپلیکیشن های مانیتورینگ منابع، از کامپیوتر گرفته تا موبایل های هوشمند شما را مانیتور نموده و اطلاعات بسیار دقیق و کاملی در مورد میزان و نحوه مصرف کلیه اجزاع و برنامه های دستگاه را ارائه می دهند.

بزرگترین مشکل در مورد ویندوز این است که وقتی دنبال ابزاری برای مدیریت منابع می‌گردید، با گزینه‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوید ولی برنامه ی کاربردی که در ویندوز ، به همراه خود ویندوز ارائه گردیده است، گزینه ی بسیار مناسب و نرم افزار بسیار قوی در زمینه مانیتورینگ منابع سیستم می باشد.

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری ، کسب و کار ها و تجارت ها بر روی بستر اینترنت و شبکه ارائه می گردند. حال اگر سرور یا هاست شما قطع شود و به عبارتی Down گردد، خسارت بسیار زیادی بر کسب و کار و تجارت آنلاین شما وارد می شود.

در زمینه ی شبکه و اینترنت ، همانطور که می دانید، موتور های جستجویی مانند گوگل (Google.com) و سایر موتور های جوستجو، به وب سایت هایی که دائما دچار قطعی می باشند و از کیفیت بالایی برخوردار نمی باشند اهمیت بالایی نخواهند داد و این موضوع منجر به کاهش رتبه سایت شما می گردد.

چطور می توانیم نظارت همیشگی جهت در دسترس بودن یا Uptime همیشگی سرور داشته باشیم؟

برای رفع مشکل رصد عملکرد سایت یا سرور می توان از ابزار های مفیدی که جهت این کار تعبیه شده است استفاده نمایید، و با به کاربردن آن ها گزارشات لحظه ای از آمار سایت خود داشته باشید.

با استفاده از مانیتورینگ مداوم سایت و وضعیت هاست خود، می توانید به موقع از وجود مشکلات باخبر شده و نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.

سایت ها و نرم افزار های مختلفی (رایگان یا قابل خرید) هستند که جهت آشنایی به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم نمود:

ابزار مدیریت و پایش شبکه Manageengine OpManager

برنامه Manageengine OpManager

این نرم افزار می تواند به خوبی فعالیت های پیچیده و جزئیات شبکه شما را مدیریت کند، با تحلیل آن مشکلات و انواع نقاط قوت و ضعف را به شما نشان دهد.

این نرم افزار دارای دو نسخه رایگان و پولی می باشد.

همچنین از ویژگی های این نرم افزار پایش شبکه به صورت زنده، شناسایی خطا در صورت بروز و ارائه آن بلافاصله، تنظیم برای اطلاعات و دریافت در بازه زمانی مشخص و راحتی کار برد می باشد. این نرم افزار قابل استفاده در موبایل و در هر زمانی حتی از راه دور می باشد و دارای دو نسخه اینترپرایز به اسنشال نیز می باشد انواع ویژگی ها را دارند.

ابزار مدیریت و پایش شبکه SolarWinds Network Performance Monitor

برنامه SolarWinds Network Performance Monitor

این نرم افزار در واقع می‌تواند به عنوان بهترین مانیتورینگ شبکه انتخاب شود.

این برنامه به صورت خودکار می تواند اطلاعات را و دستگاههای جدید و کاربران جدید را به صورت زنده و دائم کشف کندو آن‌ها را پایش کند. البته یکی از محدودیت های این نرم افزار نصب آن در ویندوز سرور می باشد. از قابلیت های این نرم افزار می توان به تولید کردن نقشه از شبکه، توانایی نظارت در شبکه از طریق داشبورد و فیلتر کردن پیامهای ارسالی و دریافتی می باشد.

ویژگی های دیگر این نرم افزار می توان به تشخیص مانیتورینگ به صورت بی سیم اشاره کرد همچنین میتواند بر شبکه و ترافیک آن نیز نظارت کرد از ویژگی های این نرم افزار می توان به تشخیص خودکار کامپیوتر ها و دستگاه های سیمی و بدون سیم امنیت بالا ، آنالیز داده ها ، تنظیم هشداردهی در مواقع بحرانی ، تحلیل شبکه های بزرگ و پیچیده، ارائه انواع نمودار های عددی و شبکه ای ، نظارت کامل به تجهیزات شبکه مانند سرور ها، سوئیچ ها ،کامپیوترها و ..

برنامه مدیریت شبکه Zabbix

برنامه Zabbix

اگر شما به دنبال یک نرم افزار مناسب ،کم حجم و راحت برای نظارت شبکه خود می باشید ،قطعاً نرم افزار زبیکس یک انتخاب عالی است. این نرم افزار بر انواع مانیتور ها و سرورها نظارت کامل را دارا می باشد ،قدرت بالایی دارد و روند ترافیک شبکه شما را نیز بررسی و تحلیل می کند .

البته برخی معایب را نیز دارا می باشد مانند:

عدم ارائه گزارش ها به صورت زنده که در نرم‌افزارهای قبل وجود نداشت. همچنین در شبکه های بزرگ باعث کندی سیستم ها می شود، البته این نکته در مورد آن وجود دارد که رایگان است و برای انواع سیستم عامل های ویندوز لینوکس و مک در دسترس می باشد